0 232 537 40 17 info@saygifidancilik.com
Bir Sayfa Seçin

ARMUT

ARMUT ÇEŞİTLERİMİZ

Chojuro Asya Armudu(Nashi) Fidanı

AĞAÇ ÖZELLİKLERİ  :  Agaç orta kuvvetli, dik gelişimli, yayılımı iyidir. Orta mevsimde erken çiçeklenir.

MEYVE  :  Meyvel rengi yeşil-sarıya  dönmeye başladığında hemen hasat edilmelidir. Meyveleri olgun elma şekilli olukça iridir. Kabuk  kahverengi, portakal renginde olup 5 aya kadar depolama ömrü vardır.

TOZLAYICI  :  Kosui, Hosui

HASAT TARİHİ  :  Eylül ayının ilk haftası

Kosui Asya Armudu Fidanı

AĞAÇ ÖZELLİKLERİ  :  Ağaçlar orta kuvvetli ve yarı dik gelişir. Sık dikime elverişlidir. Çok verimli bir çeşit olduğundan mutlaka meyve seyreltmesi yapılmalıdır.

MEYVE  :  Meyvesi iri yapıda, beyaz, sulu, tatlı ve gevrektir. Yeme kalitesi çok iyidir. Meyve kahverengi, beyaz sarı benekli olgunlaşınca sararmaktadır. 2 ay süreyle depolanabilir.

TOZLAYICI  :  Hosui, Nijisseiki

HASAT TARİHİ  :  Ağustos ayının ilk haftası

Hosui Asya Armudu Fidanı

AĞAÇ ÖZELLİKLERİ  :  Ağaç gelişimi kuvvetli ve yarı dik gelişir. Bu yüzden sık dikime elverişlidir. Verim oranı yüksek olduğundan mutlaka meyve seyreltmesi yapılmalıdır.

MEYVE  :  Meyveye erken yatar.Ateş yanıklığı hastalığına dayanıklıdır. Meyvesi orta irilikte, sulu, tatlı ve lezzet oranı yüksektir. Meyve rengi açık kahverengi zemin üzerine çok belirgin beneklidir. Yeme kalitesi oldukça iyidir. 3–4 ay süreyle depolanabilir.

TOZLAYICI  :  Kosui, Nijisseiki

HASAT TARİHİ  :  Ağustos ayının ilk haftası

ATAGO Asya Armudu Fidanı

AĞAÇ ÖZELLİKLERİ  :  Ağaç gelişimi kuvvetli ve  dik gelişir,geniş taç oluşturur. Bu yüzden sık dikime elverişlidir. Orta geç dönemde hasat edilmekte olup Hosui çeşidinden 10-12 gün sonra olgunlaşır. Meyvesi oldukça iri, açık sarımtırak yeşil zemin üzerine lentiseller (benekler) vardır. Atago naşi armudunun meyve et dokusu sert, gevrek, tatlı kendine özgü aromalıdır. Hosui bu çeşidi dölleyici olarak kullanılabilir. 4-5 ay kadar depolanabilir Daha uzun süreli depolamalarda meyvelerde iç kararması görülür.

MEYVE  :  Meyvesi oldukça iri yapılı sarımtırak yeşil zemin üzerinde  benekli yapıdadır.Meyvesi sert sulu, tatlı ve lezzet oranı yüksektir. 4 aya kadar depolanır

TOZLAYICI  :  Hosuı

HASAT TARİHİ  :  Ağustos ayının 2.-3.haftası

June Beauty (Haziran Gülü) Armut Fidanı

AĞAÇ ÖZELLİKLERİ  :  Ağaçları kuvvetli, yarı dik ve çok hızlı gelişir.

MEYVE  :  Küçük, uzun boylu , orta irilikte sulu, tatlı ve aromalıdır. Yeşil zemin üzerine kırmızı yanaklıdır. Meyveleri aynı zamanda olgunlaşmadığı için 2–3 seferde hasat edilmektedir.

TOZLAYICI  :  Williams, Santa Maria,Prococe Di Florona

HASAT TARİHİ  :  Haziran ayının 4. Haftası hasat edilir.

Akça Armut Fidanı

AĞAÇ ÖZELLİKLERİ  :  Kuvvetli, yarı dik yapılıdır.

MEYVE  :  Meyve kabuğu yeşilimsi sarı meyve içi yeşilimsi beyazdır. Meyvesi tatlı, sulu hoş kokulu ve kalitelidir.Depolama süresi kısadır.

TOZLAYICI  :  Williams

HASAT TARİHİ  :  Haziran ayının 2. veya 3. Haftası

Bahri Bey Armut Fidanı

AĞAÇ ÖZELLİKLERİ  :  Kuvvetli, yarı dik yapılıdır.

MEYVE  :  Meyve şekli yuvarlak ve orta irilikte olup  aroma tadı iyidir. Meyve rengi olgunlaştığında sarı renk alan bir çeşittir.

TOZLAYICI  :  Williams,santa Maria,

HASAT TARİHİ  :  Haziran ayının 2. veya 3. haftası

Etrusca Armut Fidanı

AĞAÇ ÖZELLİKLERİ  :  Ağaçları yarı dik ve güçlü gelişir, geniş taç oluşturur.

MEYVE  :  Meyveleri orta irilikte ve sertliktedir, tatlı, suludur. Meyve rengi yeşil zemin üzerine kırmızı yanaklıdır. Erkenci olup raf ömrü uzundur, 3–4 ay depolanabilir.

TOZLAYICI  :  Williams,Santa Maria

HASAT TARİHİ  :  Haziran ayının 4. Haftası

Coscia Armut Fidanı

AĞAÇ ÖZELLİKLERİ  :  Ağaçları oldukça güçlüdür düzenli olarak meyve verir.

MEYVE  :  Meyvesi orta irilikte, konik biçimdedir. Kabuğu ince pürüzsüz açık yeşil renkli, olgunlaştığında sarıdır. Meyve eti beyaz,azkumlu, şekerli, sulu ve kokuludur. Sofralık olarak değerlendirilmektedir.

TOZLAYICI  :  Williams, Ankara, Akça

HASAT TARİHİ  :  Temmuz ayının 1.haftası

Santa Maria Armut Fidanı

AĞAÇ ÖZELLİKLERİ  :  Agaçları dik yapıda ve orta kuvvette gelisir.

MEYVE  :  Meyvesi orta irilikte, konik şekillidir. Meyve rengi olgunlaştığında çok açık sarıdır. Bazen güneş gören bölgeler pembe kırmızıya döner. Meyve eti beyaz, az tatlı ve orta suludur. Uzun süre depolamaya elverişli bir çeşittir.

TOZLAYICI  :  Williams, Abate Fetel

HASAT TARİHİ  :  Ağustos ayının 2. Haftası

Tosca Armut Fidanı

AĞAÇ ÖZELLİKLERİ  :  Agaçları yarı dik gelişir ve geniş taç oluşturur.

MEYVE  :  Meyvesi orta iri kalın armut şekillidir. Meyve rengi sarı-yeşil renkte hafif kızarıktır. Meyve eti beyaz, çok tatlı ve suludur. Depolama süresi kısa olduğu için yeme zamanında hasat edilir.

TOZLAYICI  :  Williams, Santa Maria

HASAT TARİHİ  :  Temmuz ayının 2. Haftası

Williams Armut Fidanı

AĞAÇ ÖZELLİKLERİ  : İlk zamanlarda kuvvetli ve dikine büyür. Verime yattıktan sonra gelişim yavaşlar ve yarı yayvanlaşır.

MEYVE  :  Meyvesi orta iri – iri, konik, boyun kısmı uzunca, orta kısım geniş biçimdedir. Meyve kabugu sarı,güneş gören bölgeler hafif pembedir. Meyve eti beyaz, tatlı ve sulu, aroması çok iyidir. Sofralık, kurutmalık ve konservelik olarak da değerlendirilmektedir.. Meyveleri albenili ve kalitelidir. Uzun süre depolanmaya uygundur.

TOZLAYICI  :  Akça, Mustafabey, Comice,Abate Fetel

HASAT TARİHİ  :  Eylül ayının  1. Haftası

Abate Fetel Armut Fidanı

AĞAÇ ÖZELLİKLERİ  : Orta kuvvette erken meyveye yatar. Zamanında budanması halinde düzenli olarak meyve verir.

MEYVE  :  Meyvesi oldukça iri, konik biçimlidir. Meyve kabuğu rengi yeme olgunluğunda koyu sarıdır. Meyve eti beyaz, tatlı ve sulu, az kumlu ve kalitelidir.

TOZLAYICI  :  Williams,Coscia

HASAT TARİHİ  :  Eylül sonu ekim başı hasat edilir.

Ankara Armut Fidanı

AĞAÇ ÖZELLİKLERİ  :  Agaçları güçlü ve yayvan şekilde gelişir.

MEYVE  :  Meyvesi orta iri yuvarlağa yakın, boyunsuz, alt kısım geniş yapıdadır. Meyvenin kabuğu  açık yeşil renkte, yeme olumunda ise sarı- yeşil ve incedir. Eti tatlı, çok sulu ve aroma kalitesi iyidir. Uzun süre depolanabilir.

TOZLAYICI  :  Akça, Abbete Fetel, Coscia

HASAT TARİHİ  :  Ağustos ayının 4. Haftası.

Margarita Marilla Armut Fidanı

AĞAÇ ÖZELLİKLERİ  :  Ağaçları yarı dik olup çok hızlı gelişir. Çeşit olarak verimli olup ülkemizde oldukça yaygın çeşittir.

MEYVE  :  Meyvesi irili, kumlu ve orta suludur. Renk yapısı yeşil-sarı zemin rengi üzerine güneş gören bölgeler kırmızı benekli ve çok verimli bir çeşittir. Ateş yanıklığı hastalığına dayanıklıdır. Uygun koşullarda uzun süre depolanabilir.

TOZLAYICI  :  Williams

HASAT TARİHİ  :  Eylül ortası

Deveci Armut Fidanı

AĞAÇ ÖZELLİKLERİ  :   İlk yıllarda ağaç yavaş gelişme gösterir. Daha sonra gelişme kuvvetlenir.

MEYVE  :  Meyveler çok iri yapıda boyunsuz alt kısmı geniştir. Kabuk rengi hasat sırasında açık yeşil, yeme olumunda sarımsı yeşil, güneş gören kısım pembe-kırmızıdır. Hasat edilen meyveler ocak ayında yeme olumuna gelir fazla yumuşamaz. Meyve eti beyaz, gevreksi yapıda sert, çok sulu, tatlı ve aromalıdır. Çok kaliteli ve Pazar değeri yüksek bir çeşittir. Meyveler soğuk hava depolarında mayıs ayının sonuna kadar saklanabilir.

TOZLAYICI  :  Williams, Comice, Akça

HASAT TARİHİ  :  Eylül ayının 3.Haftası